i

ΚΕΡΑΤΕΑ - art resistance PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 04 Απρίλιος 2011 10:18

Εκεί όπου τρεις μήνες τώρα, οι κάτοικοι αγωνίζονται ενάντια στη δημιουργία ΧΥΤΑ και την υποβάθμιση του τόπου τους, σκεφτήκαμε να φτιάξουμε ένα φεστιβάλ και να καλέσουμε όσους περισσότερους μπορούμε και γνωρίζουμε, από τον κόσμο της τέχνης, της διανόησης, της εργασίας.

Ποιοι είμαστε εμείς που το σκεφτήκαμε; Τίποτα περισσότερο από τον καθένα μας που έβλεπε τι γίνεται στην Κερατέα και πως τα μίντια σιωπούν, κι είπαμε "ε, όχι, δεν πάει άλλο, κάτι να κάνουμε, είμαστε όλοι υπεύθυνοι".

Γι' αυτό το κάλεσμα ήταν και είναι σε όλους εκείνους που πιστεύουν πως η τέχνη, η διανόηση, ο πολιτισμός μπορεί και πρέπει να είναι ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Για την δημιουργία ενός πολιτιστικού τριημέρου στην Κερατέα, στο μπλόκο ΒΙΟΠΑ μαζί με τους εξεγερμένους κατοίκους. Ενάντια στην αντίληψη που θέλει την τέχνη και την διανόηση άλλοθι της εξουσίας.

Και προέκυψε αυθόρμητα, χωρίς παρεμβάσεις οποιουδήποτε είδους μηχανισμών και φορέων. Και αυθόρμητα ονομάστηκε ΚΕΡΑΤΕΑ art resistance.

art ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8/4
ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ D.Js
ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ: INNER VOICE, THE WIGS BAND, THE CROOKS, ARMADA IV, MAGIC DE SPELL, ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ ΝΤΑΓΙΑΚΟΥ, ΒΟΜΒΟΙ, ΝΙΚΟΣ ΞΥΔΗΣ, ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ, ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ ΣΚΥΛΕΣ, ILLEGAL OPERATION, ΑΛΕΞΗΣ ΚΑΛΟΦΩΛΗΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ, ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ, ΕΛΕΛΕΥ, ΕΝΕΔΡΑ, NEW ZERO GOD, ΛΕΩΝ. ΜΑΡΙΔΑΚΗΣ, CHUCHO SHS, ΚΡΟΤΩΝΕΣ, D.J. BURNING SUN

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/4
ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΧΟΡΟΙ ΑΠΟ: ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ ΛΑΟΓΡΑΦ.ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΡΗΤΩΝ ΛΑΥΡΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΙΩΝ ΛΑΥΡΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΘΕΣΣΑΛΩΝ ΛΑΥΡΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΩΝ ΛΑΥΡΙΟΥ ΚΡΗΤΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ
ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΓΑΡΩΝ "ΑΛΚΑΘΟΣ ΚΑΡΙΑ"
και ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΓΙΑΛΑ
WORKSHOPS, ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ IN SITU, INSTALLATIONS, HAPPENINGS, D.Js
ΑΠΟ ΤΙΣ 2.30 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ: ΖΑΚ ΣΤΕΦΑΝΟΥ,ΗΡΑΚΛΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ, ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΤΖΙΜΙΚΑΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΑΣΙΛΑΤΟΣ-ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΡΟΥΣΤΑ, ΝΙΚΗΤΑΣ ΚΛΙΝΤ, ΚΑΙΤΗ ΚΟΥΛΛΙΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ, ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΔΑΝΑΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ, ΛΑΜΙΑ ΜΠΕΝΤΙΟΥΙ, ΕΥΑ ΨΥΛΛΑΚΗ, ΜΙΛΤΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, ΤΖΙΡΙΤΖΑΝΤΖΟΥΛΕΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΥΛΙΚΑΚΟΣ, ΘΑΝΟΣ ΑΝΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, DEUS X MACHINA, NO MIND, COMMON I (TEXNH EN ΚΙΝΗΣΕΙ), ELECTRIC LITANY, POEM, NON LETHAL, LOST BODIES, INSP-I-RATION PROJECT, SISTA JAMMAROOTS &THE OSCILATORS, ANNA MYSTIC, BAD MATHEMATICS, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/4
ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ: WORKSHOPS, ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΕΡΓΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ IN SITU, INSTALLATIONS, HAPPENINGS, D.Js
ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ: ΘΕΣΠΙΣ, ΤΖΙΚΟ, ΚΑΡΟΥΖΟΣ (ΤΕΧΝΗ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ), STRAW HATS, TO RAP TOY ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ, ΠΟΙΗΣΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΙΗΣΗΣ, ΑΛΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΝΟΣ ΜΟΥΖΟΥΡΑΚΗΣ, ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΛΑΦΑΣ, ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΒΕΤΤΑ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΔΑΒΑΡΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΖΙΩΓΑΛΑΣ, ΑΝΤΙΠΟΙΝΑ, ΤΡΙΤΗ ΕΠΟΧΗ, DAGOBAH SYSTEM &SOULN e.k., MC YINKA, ACTIVE MEMBER, ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΤΟΥΜΠΑΝΑΚΗ - MARE YIEM, ELEKTROBALKANA, LOCOMONDO, ΑΕΡΑ ΠΑΤΕΡΑ, ΖΗΤΗΜΑ ΖΩΗΣ, D.J. SOUNDHOLIC.

ΘΕΑΤΡΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ
Τσίρκο κουκουμπάγιαν: 20' θέατρο δρόμου 15.30 (Ντίνα Καφτεράνη) (μικρή σκηνή)

Περίακοι: Θέατρο Μαρκόπουλου 10' 18.00' (Μάχη Δημοπούλου) (μικρή σκηνή)

Αδέσποτες σκύλες: 15' παράσταση καμπαρέ 20.45 (νυχτερινή ώρα) (Ντίνα Καφτεράνη) (κεντρική σκηνή)

ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ ΝΤΑΓΙΑΚΟΥ - ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ: 20.00 (Γιάννης Νταγιάκος) (μικρή σκηνή)


ΣΑΒΒΑΤΟ
Θέατρο του παπουτσιού: Παιδική παράσταση + εργαστήρι 30' + 30' (μικρή σκηνή)

Αστροναύτες: Η Φάρμα των ζώων παιδικό θέατρο 30' 12.00 (μικρή σκηνή)

Ομάδα ditto - ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ 15' Μεσημέρι (Ιωάννα Βασιλακοπούλου) (μικρή σκηνή)

Γιάννης Κουρκουμέλης: 20' μονόπρακτο 15.30 (μικρή σκηνή)

Τσιριτσάντσουλες: Γεώργιος Β' 15' 19.00 - 19.30 (μικρή σκηνή)

Eekuipoiz: περφόρμανς - δειλινό (παράλληλη δράση με τα υπόλοιπα) (δρόμος) (Σάββατο απόγευμα, δείλι)


ΚΥΡΙΑΚΗ
Motus Terrae: Θεατρικό Δρώμενο 30' 16.00 (παράλληλη δράση αμάξι) (μπλόκο)

"Ο Τρελλός του Βασιλιά" κουκλοθέατρο - παράσταση "Ο Κάποιος κι ο Τίποτα" διάρκεια παράστασης 30΄ ηλικίες 4-104!!! Μεσημέρι (Αλέκος Μονοκάνδυλος) (μικρή σκηνή)

Θέσπις Κερατέας - ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 30' - 15.00 (Αναστασία) (μικρή σκηνή)

Ποίηση στην εποχή της εκποίησης: μουσική παράσταση 20' 17.30' (κεντρική σκηνή)

Θάνος Μιχαλάς: «Το ραπ του Ηράκλειτου» 20' 17.00 (κεντρική σκηνή)

ΓΕΝΙΚΑ:
Κανελλόπουλος Βασίλης: 15' αυτοσχεδιασμός από εργαστήρι


e-mail επικοινωνίας:  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

περισσότερες πληροφορίες: http://kerateaartres1stance.blogspot.com/

 

Κοινωνική Δικτύωση

Όλα τα
Facebook του δικτύου

fb trnsp

Ενδιαφέροντα Blogs

Όλα τα
Blogs του δικτύου

blog trnsp

Βασίλης Τακτικός

Βασίλης Τακτικός - προσωπικός ιστότοπος